Jak vybrat kuchyni                                                                                                  Tel.: 603 103 961

Potřebujete poradit s výběrem kuchyně

Doby, kdy byly kuchyně místností oddělenou od veškerého dění domácnosti, jsou minulostí. Kuchyně se staly i součástí našeho společenského života, zařizujeme je s ohledem na ostatní interiér v bytě, chceme, aby působily útulně a přívětivě, nebo naopak jednoduše a moderně, sdružujeme je s obývacími prostory a ladíme do nejmenších detailů. Ale ať už v kuchyni popíjíme kávu s kamarádkou, nebo vedeme vášnivou debatu s drahou polovičkou, stále nesmíme zapomínat na to, že jsme v prostoru, kde se pracuje.

1. Jaký zvolit materiál?

Stojíte před otázkou, z jakého materiálu si pořídit kuchyňskou linku? Faktem zůstává, že starým plechovým linkám už odzvonilo, ačkoliv se s nimi stále ještě mnohde setkáváme a někteří jejich majitelé na ně nedají dopustit. Současný trend nám dává na výběr kuchyňské linky s masivními dvířky, s dvířky z lamina s ABS hranou, s fólie, z laku, z dýhy. Naše studio Vám může nabídnout provedení kuchyní v těchto materiálech:

MASIV
Kuchyňské linky z masivu jsou synonymem pro kvalitu a luxus. Znamenají však poměrně velkou investici a vzhledem ke své náchylnosti k znečištění budou potřebovat pravidelnou a důkladnou údržbu. Camelot nabízí tyto varianty masivu – Olše, Dub a Třešeň. U nás pořídíte masivní kuchyni od 15 – 18 tis. za běžný metr.

FOLIE
Nejprodávanější a praktičtější jsou linky z fóliovanými dvířky. Jejich nespornou výhodou je relativní cenová dostupnost, snadná údržba a vysoká odolnost. Díky vysoké poptávce odvádějí designéři dobrou práci, kuchyňské linky mají kvalitní provedení a jsou na výběr v mnoha variantách a barevných provedeních. Co se týče současných trendů, pak jako v ostatním interiéru i v kuchyních dneška vládne jednoduchý „čistý“ styl bez ozdobné řezby. Je to rozumné i z hygienického hlediska, rovná plocha se bezesporu čistí o mnoho lépe než vyřezávané motivy. Dvířka jsou vyrobeny z MDF desky, upraveny frézováním a následně potažené folií různých imitací dřevin, tak i UNI barvách. Výhodou tohoto provedení je rozsáhlý sortiment tvaru frézování, barevná a tvarová stálost, vysoká tepelná odolnost, snadná údržba a dokonalá imitace zvoleného dekoru. Vysoká funkčnost ve spojení s elegancí garantuje praktickou kuchyni pro život. Cenová relace fóliovaných kuchyní je od 10 – 15 tis. za běžný metr.

LAMINO S ABS HRANOU
Hladká rovná dvířka tvoří LTD desky s 2 mm silnou ABS hranou. V nabídce jsou desítky druhů dekorů v různých barvách či texturách dřevin. Což umožňuje přizpůsobit barvu kuchyňské linky téměř každému interiéru. Zákazník ocení příznivou cenu a množství barevných i rozměrových kombinací tohoto provedení. Cenová nabídka laminátových dvířek se pohybuje okolo 8 tis. za běžný metr.

2. Pohyb a pobyt v kuchyni

Abyste se mohli kolem kuchyňské linky bez problémů pohybovat a otevírat spodní skříňky nebo spotřebiče bez jakéhokoli omezení, doporučuje se dodržet minimální vzdálenosti. Vzdálenost mezi jídelním stolem a pracovním prostorem by měla být minimálně 90 cm. Myslete na to, že budete potřebovat kolem linky chodit, ohýbat se, vytahovat hrnce nebo manipulovat s myčkou, a nechcete přece pokaždé odsouvat židle nebo hledat ten správný úhel sklonu, který vám všechny úkony dovolí. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme zachovat mezi stolem a varnou deskou o trochu větší vzdálenost – minimálně 140 cm.

V kuchyni má být vše po ruce, ať nemusíte přemýšlet, kde máte od minule mixér či formu na bábovku. K tomu slouží prakticky navržené kuchyňské linky a další kusy nábytku. Ustupuje se od dvířek, která se otevíraly klasickým způsobem do prostoru, ke dvířkům, která se posouvají. Důvod je prostý – úspora místa a větší přehled. Oblíbená jsou i vyklápěcí dvířka, která po vyklopení poskytnou další odkládací plochu. Standardem pro moderní kuchyně jsou i posuvné kontejnery, vysouvací boxy, drátěné programy, otočné držáky na nádobí a další úložné prostory.

3. Kuchyně má tři základní centra

Přípravné centrum
Výšku pracovní plochy bychom měli uzpůsobit naší výšce ( základní výška pracovní plochy je 86/87cm – na základě zvolené tloušťky pracovní desky). Pokud jste ovšem vyšší, výška pracovní plochy se Vám bude přizpůsobovat.
Minimální doporučená délka pracovní plochy by měla být 80 cm.
Pracovní centrum zahrnuje i skříňky a jejich vnitřní vybavení – měli bychom mít přehledně po ruce vše, co při přípravě jídla potřebujeme (tj. nože, vařečky, prkénka, nádobí, …). V přípravném centru by měla být v blízkosti lednice a potravinová skříň.

Mycí koutek
Tzv. mycí koutek se dnes skládá nejen ze soustavy dřezů, ale i z dalšího vybavení – třeba myčky, bez které si mnohé hospodyňky už ani nedovedou představit vaření. V mycím koutku nesmí chybět odpadkový koš (mnohdy je už integrovaný v systému), navíc se stále populárnějším stávají různé drtiče domácího odpadu a sortéry.
Dřez by měl být umístěn minimálně 30 cm od konců pracovní desky a doporučujeme jej zvýšit. Stále vyhledávanější se stává jeho umístění do rohové skříňky nebo pod okno. Pokud budete umísťovat dřez pod okno, pamatujte, že by baterie neměla vadit jeho otvírání.
Na trhu jsou ovšem i sklopné baterie vymyšlené přímo pro tento účel (např. od firmy Schock). V kuchyni možná oceníte i baterii bezdotykovou nebo baterie se zabudovanou sprškou.
Do dřezu můžete upevnit i drtič domácího odpadu, který zničí každý organický odpad.
Myčku umístěte vždy do bezprostřední blízkosti dřezu.
Odpadkové koše nacházejí své místo prakticky uschovány v některé ze spodních skříněk. Nejlépe je umístit odpadkový koš do dřezové skříně společně s dalšími věcmi jako jsou čistící prostředky, pomůcky na mytí, lopatka, smetáček apod.
Odpadkové koše zvolte dle Vašich dispozic – jednoduchý koš s jednou nádobou splní svoji základní funkci, pro třídění odpadu však doporučujeme sortéry s více nádobami.

Třetím v pořadí je centrum varné. 
V moderních kuchyních se upouští od používání klasických sporáků a na plné čáře vítězí vestavné spotřebiče. Zabudovaná varná deska nabízí například i tu výhodu, že se nečistoty nehromadí v provozní mezeře, jako tomu bývá právě při používání klasického sporáku. Troubu pak umísťujeme do úrovně očí (na nich se vyplatí nešetřit, protože mnohé trouby v dokáží zastoupit jinak nezbytné mikrovlnky, dokáží grilovat, péct na více plechách najednou apod.).Varná deska nepatří do rohu, ke dveřím nebo na jiná frekventovaná místa. Měla by být umístěná min. 20–30 cm od konců pracovní desky. Její výšku se naopak doporučuje snížit, aby měl kuchař u vaření dobrý přehled. Jestliže se rozhodnete pro umístění varné desky pod okno, nevolte desku plynovou – hrozí nebezpečí sfouknutí plamene průvanem. Pokud máte malé děti, nepodceňujte pořízení bezpečnostní zábrany a pojistek umístěných na spotřebičích.

Zcela běžnou součástí varného koutku by měla být také digestoř. Digestoř můžete zvolit komínovou, podvěsnou nebo výsuvnou zabudovanou ve skřínce – všechny varianty jsou přizpůsobeny pro běžný odtah do komína nebo na uhlíkový filtr. Při výběru digestoře by jste měli hledět nejen na design, ale i na výkon a hlučnost odsavače.

4. Bezpečí v kuchyni

V kuchyni je spousta nebezpečných míst všechno by mělo zůstat mimo dosah dětí. Na jejich bezpečnost přitom myslí už sami návrháři kuchyňských linek. Pokud tedy máte doma malé děti a hledáte ideální linku, ptejte se na zabezpečovací zařízení – tzv. bezpečné linky mají různě blokovaná dvířka, takže se do nich nenechavé dětské prstíky jen tak nedostanou, popřípadě obsahují třeba držáky na nože, kdy jsou čepele bezpečně uschované. Spotřebiče pořizujte již pouze s dětskými pojistkami. Trouba by měla mít nejen pojistku proti otevření, ale i dvířka konstruována, tak aby teplota na dvířkách nebyla dětem nebezpečná.

5. Světlo v kuchyni

Stejně důležité jako kvalitní pracovní plocha je i osvětlení nad ní.
Nad pracovní plochu se nejlépe hodí lineární zářivky umístěné pod spodní okraj horní skříňky, nad dřez pořídíme izolované svítidlo s dvojnásobným krytím a odolné proti vodě, nad varnou desku patří digestoř se zabudovaným zdrojem světla. Další svítidlo umístíme pochopitelně nad jídelní stůl. Sem se preferují svítidla s libovolně nastavitelnou výškou. Všechna svítidla v kuchyni by měla vydávat přirozené neoslnivé světlo, které nebude měnit barvu podávaného pokrmu. Zářivková světla lze koupit se zabarvením bíle, žluté – tzv. studené a teplé světlo.
Nejsilnější světlo vyžadují místa, kde vykonáváte pracovní činnost nejčastěji – pracovní deska, sporák, dřez, jídelní stůl. Toto lokální neboli funkční osvětlení musí být instalované tak, aby jeho paprsky dopadaly kolmo dolů. Při práci byste totiž neměli sami sobě stínit a současně by vás světlo nemělo oslňovat.
Do rampy se umísťují halogeny.
Dále můžete v kuchyni osvětli vnitřní prostor skříněk nebo horní části skříněk a docílit tím velmi efektivního výsledku.
Volba takového osvětlení závisí na výšce místnosti, na výmalbě, ale i na nábytku, protože každý materiál a každá barva jinak odrážejí, respektive pohlcují světlo. Do světlé místnosti se používají méně intenzivní zdroje, v prostoru se sytou výmalbou nebo výrazně tmavým nábytkem je tomu naopak.
Nasvícením je také možné zdůraznit, nebo potlačit výšku místnosti a vypíchnout zajímavé detaily.
Pro každé osvětlení platí zásada, že do konkrétního prostředí se musí používat svítidla k tomu určená. Také je třeba dodržovat předepsané odstupy od hořlavých látek – v tomto ohledu jsou zejména nebezpečné halogeny, které vydávají hodně tepla. Instalaci osvětlení do prosklených skříněk by stejně jako každou odbornou práci měl provádět pouze profesionál.

6. Pracovní desky

Často se zapomíná na to, že pracovní deska je nejvíce zatěžovanou částí kuchyňské linky. Pokud chcete, aby vám vydržela opravdu dlouho, nešetřete na ní. Deska musí být v prvé řadě voděodolná a dostatečně pevná, aby odolala i mechanické námaze (poškrábání) a rozdílným teplotám.
Deska musí přesahovat spodní nábytek nejméně o dva centimetry, abychom si při práci nohy nepříjemně neotloukali o úchytky, aby případná voda na desce nezatékala do spodních skříněk, a měla by mít zaoblenou nebo zkosenou hranu. Současný trend v oblasti pracovních desek propaguje spíše robustnost, žádné spáry a barevnou shodu s obklady. Výše pracovní desky není striktně daná, uzpůsobte si ji dle vlastní výšky, aby se vám pohodlně vařilo a nemuseli jste se při práci hrbit.
Pracovní desky lze použít ze standardních materiálů – vysokotlaký laminát (postforming) nebo z materiálů, které jsou cenově vyšší ale s delší životností, snadnější údržbou, bezespárové, odolné vůči vodě, teplotě a poškrábání.
Více informací o pracovních deskách naleznete v sekci kuchyně – pracovní desky.

7. Pár drobností na konec

Při zařizování vaší kuchyně je dobré myslet i na to, jak se vám bude uklízet. Na stěnu se skutečně nehodí tapeta a položit na podlahu koberec s vysokým chlupem je také nesmysl. Lepší je volit takové materiály, které se snadno udržují a čistí. Pro obklady stěn jsou ideální glazované dlaždice nebo laminové obkladové desky, na zem položte klidně plovoucí podlahu, ale takovou, jenž je odolná proti vlhkosti. „Klasickou“ dlažbou také nic nezkazíte.
Pokud chcete netradiční doplněk do kuchyně, zvolte kov nebo sklo, ale pamatujte že tyto materiály jsou náročnější na údržbu.

.